Slide background

"Nawet jeśli niebo
zmęczyło się błękitem,
nie trać nigdy światła nadziei."

- Bob Dylan

Slide background

"Nawet jeśli niebo
zmęczyło się błękitem,
nie trać nigdy światła nadziei."

- Bob Dylan

Aktualności

WARSZTATY TERAPII SIMONTONOWSKIEJ w Szczecinie 9 – 13.03.2020 roku

 

Z radością chciałyśmy oznajmić, że w dniach 9.03-13.03.2020 roku odbyły się pierwsze w Szczecinie Warsztaty Terapii Simontonowskiej. Warsztaty zorganizowane były przez nasze Stowarzyszenie „Zawsze z nadzieją”, a finansowane w ramach Programu Społecznik na lata 2019-2021 (Program Marszałkowski).

Zajęcia odbywały się w siedzibie Centrum wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 przy Alei Wojska Polskiego 63 w Szczecinie w godzinach: 9.00-18.00.

Prowadzącym zajęcia był zaproszony przez nas dr Maciej Skibiński – psycholog, psychoterapeuta poznawczo – behawioralny, trener RTZ, trener i superwizor Terapii Simontonowskiej z Poznania.

Zajęcia były prowadzone w formie sesji terapeutyczno-szkoleniowych. Sesje terapeutyczne przeznaczone były dla osób z chorobą nowotworową. W zajęciach wzięło udział 9 kobiet, które przeszły leczenie przeciwnowotworowe i obecnie są w remisji choroby. Wszystkie uczestniczki chętnie i z zaangażowaniem uczestniczyły w kolejnych sesjach. Zajęcia terapeutyczne odbywały się codziennie w dwóch blokach: sesja poranna: 9.00-12.30 oraz sesja popołudniowa: 14.00-16.30.

W godzinach 12.30 – 14.00 dla obie grupy miały przerwę obiadową. Wspólnie z prowadzącym p. Maciejem udawaliśmy się spacerkiem na pyszny obiad, który był dla nas przygotowany (dzięki naszej koleżance Oli) w jadalni w budynku Telewizji Szczecin.

W grupie szkoleniowej brało udział 6 koleżanek – członkiń naszego Stowarzyszenia „Zawsze z nadzieją”. Grupa szkoleniowa uczestniczyła w szkoleniu terapeutycznym dla chorych, a dodatkowo miałyśmy także sesje szkoleniowe z prowadzącym zajęcia (codziennie w godzinach 16.30-18.00).

Dzięki warsztatom mogłyśmy poznać (zarówno uczestniczki, jak i osoby szkolące się) całościowy i wszechstronny program interwencji psychoterapeutycznej dla chorych na nowotwory, a także rozwijać w sobie siłę nadziei i zaufania – tak ważnych w sytuacji stresu.

Uczestniczki mogły rozwijać w sobie holistyczne podejście do zdrowia i choroby, poznając jak istotny wpływ na jakość życia i proces zdrowienia mają nasze emocje i przekonania. Poznały również umiejętności zdrowienia, które trenowały podczas kolejnych sesji. Uczyły się pracy z niezdrowymi przekonaniami i zamiany ich na zdrowe i pozbawione emocjonalnego bólu. Uczyły się także świadomego, uważnego oddychania oraz pracy z wyobraźnią, która jest ważnym elementem w procesie zdrowienia.

Maciej – prowadzący zajęcia, za Carlem Simontonem podkreślał, jak bardzo istotne w utrzymaniu jakości życia i osiąganiu zdrowia są czynności witalne, które nadają naszemu życiu sens i wzmacniają poczucie radości. Zachęcał do różnorodnych form zabawy, która jest twórcza i wzmacnia witalność.

Jednym z ostatnich ćwiczeń naszego szkolenia była terapia śmiechem. Ćwiczyłyśmy wspólnie w grupie nieuwarunkowany śmiech. Zdaniem Simontona, ale też innych naukowców śmiech wzmacnia układ odpornościowy i pobudza komórki krwi do usuwania komórek nowotworowych.

Zakończyłyśmy zajęcia głośnym, nieuwarunkowanym śmiechem.

Cieszymy się, że po raz pierwszy w Szczecinie odbyć się mogły takie warsztaty. Uczestniczki zajęć wymieniły się kontaktami, aby podtrzymać nawiązane więzi i wzajemnie wspierać się w procesie utrzymania zdrowia i dobrej jakości życia. Myślimy także o powołaniu Grupy Wsparcia – dla uczestniczek warsztatów.

Osoby szkolące mają możliwość kształcenia się dalej, aby i w Szczecinie dostępni byli terapeuci simontonowscy. Na pewno z tego skorzystamy!

Na kolejne spotkanie w ramach działalności Stowarzyszenia „Zawsze z Nadzieją” zapraszamy 6.05.2020 roku. Będą to warsztaty „Plan na zdrowie” – oparte na terapii Simontona. Odbędą się one również w Centrum wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 przy Alei Wojska Polskiego 63 w Szczecinie w godzinach: 16.30-19.00 ( mamy nadzieję, że sytuacja epidemiczna w kraju się wyciszy)

Tamara Wacholc

Członek Stowarzyszenia, psychoonkolog

 

Dziękujemy

za wsparcie

© 2020 ZAWSZE Z NADZIEJĄ. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Scroll Up