Slide background

"Nawet jeśli niebo
zmęczyło się błękitem,
nie trać nigdy światła nadziei."

- Bob Dylan

Slide background

"Nawet jeśli niebo
zmęczyło się błękitem,
nie trać nigdy światła nadziei."

- Bob Dylan

Aktualności

Relacja ze spotkania w Szczecinie dn. 16 Listopada

Jak radzić sobie z emocjami w chorobie nowotworowej? Na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi z pomocą ekspertów podczas pierwszego z cyklu spotkań, które odbyło się 16 października br. w kameralnych gościnnych wnętrzach Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Rakiem Płuca w Szczecinie.

Spotkaliśmy się w gronie niemal 40 osób. Byli wśród nas ci, którzy zmagają się z chorobą, ich bliscy, a także osoby, które zawodowo lub społecznie wspierają chorych onkologicznie.

Rozważania toczyły się wokół zagadnienia stresu – nieodłącznie związanego z naszym życiem, jego roli konstruktywnej i destrukcyjnej. Z pomocą lekarzy psychiatrów – lek. Beaty Nicewicz i lek. Marka Juraszka – poszukiwaliśmy sposobów radzenia sobie z negatywnymi skutkami stresu. Rozmawialiśmy o tym, jak w codziennym życiu zmieniać złe nawyki w trosce o zdrowe emocje i jaki wpływ te emocje mają na naszą kondycję fizyczną. Odczarowaliśmy również farmakoterapię – odpowiedzieliśmy na pytanie, jak działają leki i kiedy warto po nie sięgać.

Z dużym zainteresowaniem uczestników spotkała się również prelekcja psychoterapeutki, psychoonkolog, terapeutki rodzinnej – mgr Tamary Wacholc, która przybliżyła nam jedną z form psychoterapii – terapię metodą Simontona. Jest ona skierowana do osób chorych na nowotwory i ich bliskich, pomaga w procesie leczenia, często wpływając na jego efektywność. Terapia jest prowadzona w kilku ośrodkach w kraju, niestety nie w Szczecinie, a zatem mieszkańcy naszego województwa mają do niej ograniczony dostęp. Na prośbę uczestników spotkania będziemy czynić starania, by zaprosić do Szczecina specjalistów i zorganizować sesję terapeutyczną w naszym mieście.

Ważny aspekt związany z emocjami poruszyła także mgr Małgorzata Keck –psychoterapeutka, terapeuta rodzinny, która skupiła się na relacji rodzic – dziecko w sytuacji mierzenia się z nowotworem. Choroba rodzica to ogromny stres dla dziecka. Czy i w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o swojej chorobie? Na ile dziecko jest w stanie zrozumieć, czym jest rak? Jakich reakcji dziecka należy się spodziewać? Na te i wiele innych pytań poszukiwaliśmy odpowiedzi podczas spotkania.

Rola emocji w procesie leczenia onkologicznego nadal nie jest doceniana. Naszymi działaniami staramy się wypełnić tę lukę, ponieważ przez pryzmat własnych doświadczeń i osób nam bliskich mamy świadomość, że to one często decydują o powodzeniu terapii bądź jego braku. Chcemy budzić w ludziach nadzieję, gdyż – jak powiedziała przewodnicząca Stowarzyszenia i pomysłodawczyni projektu Marzena Piechowska – nadzieja to źródło energii i ogromna siła napędowa, która motywuje nas do działania.

Projekt „Powrót do zdrowia – emocje w chorobie nowotworowej” otrzymał dofinansowanie
z Programu Marszałkowskiego Społecznik na lata 2019-2021, za co serdecznie dziękujemy.

 

Fotorelacja:

 

Dziękujemy

za wsparcie

© 2020 ZAWSZE Z NADZIEJĄ. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Scroll Up